Oto 5 Powodów Dla Których Powinieneś Pomyśleć O Tym Jak korzystać z sauny w ogrodzie - dla domu

sauna beczka

Wykonanie saun ogrodowych

Sauny ogrodowe, zresztą jak każdy inny rodzaj saun, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które będą w stanie znieść i zapewnić wysoką wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Ponadto sauny ogrodowe muszą być zbudowane z takiego drewna, które

Oto 5 Powodów Dla Których Powinieneś Pomyśleć O Tym Jak korzystać z sauny w ogrodzie - dla domu sauna beczka
będzie wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne, ponieważ sauny ogrodowe są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Z jakiego rodzaju drewna są więc zbudowane sauny ogrodowe? Surowcem, z którego są wykonane sauny, jest świerk skandynawski. Drewno użyte do konstrukcji musi być odpowiedniej grubości oraz używa się tak zwanego drewna suszonego. Konstrukcja sauny ogrodowej jest wykonana z drewna, ale ponadto do konkretnych elementów trzeba użyć innych materiałów. Do drzwi sauny używa się żaroodpornego szkła hartowanego, a do pokrycia dachowego używa się gontu bitumicznego. Obejmy sauny są wykonane ze stali nierdzewnej. Całość sauny jest impregnowana odpowiednim olejem do drewna. Niektóre modele saun ogrodowych zawierają dodatkowo miejsce na przebieralnię.


Olejki do kąpieli w saunie

Z całą pewnością można stwierdzić, że branie kąpieli w balii ogrodowej jest jednym ze sposobów spędzania czasu, który pozwala na relaks, odstresowanie się i odprężenie. To samo można powiedzieć o korzystaniu z sauny ogrodowej. Dodatkowo, zarówno do balii ogrodowej, jak i do sauny ogrodowej, można dokupić specjalne naturalne olejki, które sprawią, że dana kąpiel będzie jeszcze bardziej relaksująca. Wystarczy dodać kilka kropel olejku o naszym ulubionym zapachu do kąpieli w balii lub zastosować w saunie by kojący zapach otulił nasze zmysły. Dodatkowe olejki do kąpieli można kupić od producenta balii ogrodowych i saun ogrodowych. Naturalne olejki są wykorzystywane w aromaterapii, są więc idealne dla miłośników takiej formy terapii. Zestaw naturalnych olejków eterycznych może być także doskonałym pomysłem dla kogoś, kto lubi brać długie kąpiele, czy to w wannie, czy to w balii ogrodowej. Zastosowanie olejków jest więc dość szerokie, zarówno podczas kąpieli, jak i podczas korzystania z sauny.


Kto nie powinien korzystać z sauny

Sauna, pomimo swoich wielu korzyści zdrowotnych, nie jest polecana dla niektórych osób, właśnie ze względu na konkretne problemy ze zdrowiem. Dość oczywistym jest to, że z sauny nie powinny korzystać osoby, które akurat chorują na grypę lub mają gorączkę. Jednym z największych przeciwwskazań korzystania z sauny jest ciąża, ponieważ może to być niebezpieczne. Ponadto z sauny nie powinny korzystać osoby, które chorują na klaustrofobię oraz epilepsję. Nie zaleca się także, żeby dzieci korzystały z sauny, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze odpowiednio przystosowane, gdyż nie posiadają dobrze rozwiniętego procesu termoregulacji. Innym przeciwwskazaniem są różne zaburzenia hormonalne oraz kardiologiczne, takie jak niewydolność serca czy nadciśnienie. Z sauny nie powinny korzystać także osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe. Korzystanie z sauny może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, jednak należy pamiętać, że niektóre osoby nie powinny z niej korzystać. Najlepiej udać się po poradę lekarską, jeśli ktoś nie jest pewien, czy może bez problemu korzystać z sauny.


Jakie są rodzaje saun

Istnieją różne rodzaje sauny, z czego każda z nich charakteryzuje się czymś innym oraz różni się nieco działaniem i budową. Najbardziej znanymi i popularnymi rodzajami saun są tak zwane sauny suche. Sauny suche są zbudowane z drewna, a ich elementem grzewczym jest piec na drewno lub piec elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami. W takiej saunie wylewa się wodę na kamienie tylko w trakcie seansów parowych. Temperatura w suchej saunie osiąga od 60 do 110 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 10-15%. Innym rodzajem sauny są sauny mokre, w których wilgotność powietrza podnosi się za pomocą specjalnych urządzeń. W saunie mokrej temperatura jest niższa, gdyż wynosi około 50 stopni, natomiast wilgotność sięga do 40%. Zupełnie innym rodzajem sauny są łaźnie rzymskie, które można podzielić na sauny parowe oraz łaźnie mokre. Łaźnie mokre są zbudowane najczęściej z tworzyw sztucznych lub z materiałów ceramicznych. Ostatnim rodzajem są sauny na podczerwień, w których elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.


Dobroczynny wpływ sauny na skórę

O dobroczynnym wpływie korzystania z sauny wiadomo nie od dziś. Poza korzyściami zdrowotnymi, nie należy również zapomnieć o wpływie sauny na nasz wygląd zewnętrzny, głównie dotyczący skóry. Dzięki wysokiej temperaturze panującej we wnętrzu sauny z powierzchni skóry paruje pot wydzielany przez organizm pozbywając się przy tym toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Korzystanie z sauny pozwala na poprawę stanu skóry oraz cery, w szczególności tej skłonnej do wytrysków. Ciepło w saunie odblokowuje gruczoły łojowe i reguluje wydzielanie sebum, co prowadzi do zmniejszenia ilości wytrysków. Co więcej skóra po wizycie w saunie jest dożywiona i oczyszczona oraz jest bardziej podatna na różnego rodzaju zabiegi nawilżające. Z tego powodu po sesji w saunie warto jest nawilżyć skórę, która lepiej wchłonie kosmetyk. Wizyty w saunie mają więc również dobroczynny wpływ na wygląd naszej skóry i cery, co jest kolejną zaletą jeśli dodać do tego też prozdrowotny wpływ na wnętrze naszego organizmu.